HTML

A festménybecsüs ajánlásával

Festmény, rézkarc, akvarell, pasztell,olajkép,tempera festmények és rajz, tusrajz alkotások értékelése. Kossuth-díj, Munkácsy-díj, érdemes művész kitüntetést kapott, kortárs alkotók munkáinak bemutatása, kiállítások, művészeti könyvek ajánlása.

Friss topikok

Linkblog

Aranyozás a művészetben, az aranyozás művészete

2009.06.11. 10:30 képkereskedő

Kedves kéréseiknek eleget téve, folytatom a blog bejegyzést!

Aranyozzunk: Tisztelettel és megbecsüléssel: Várkonyi Zsolt

Kérdéseiket várom a www.festmeny-rezkarc.com, vagy a www.kepkereskedo.hu  oldalon

Aranyozás - restaurálás

 Ha a viasz-fürdőből kivett tárgyat széntűz felett perzseljük (abbrennen), a rátapadt rézrozsda rezet választ ki, mely az arannyal vörös színű ötvénnyé elegyedik. A vas- és acél-tárgyakat kéneső, cink, vasvitriol, víz és sósav elegyében foncsorozzák meg és ezután aranyozzák be.

 A bearanyozott ezüst (a vermeil) az alapfém fehér színe miatt soha sem hat úgy, mint a bearanyozott réz vagy ennek ötvényei. Az aranyozott tárgy fényét 8 rész salétromból, 7 rész konyhasóból és 5 rész timsóból álló elegy ömledékével bágyaszthatjuk.


A tüzi aranyozás

A tűzi aranyozásnak ellentétje az angoloktól 1698-ban először használt és német találmánynak mondott úgynevezett hideg aranyozást, melyet rézre, sárgarézre, tombakra, alpakkára és ezüstre használnak. E célból klórarany-oldatba itatott vászonrongy elégetett hamvát az aranyrevét (Goldzunder) megszenesített és sósvízzel vagy ecettel megitatott parafa dugóval a megtisztított fém felületére dörzsöljük és végül vérkővel megfényezzük.

 A nedves aranyozás

Ez az előbbinél nem tartósabb, de szebb; ezért a tűzben gyengén aranyozott tárgyakat még hidegen is bearanyozzák. A kémia fokozatos fejlődésével az aranyozó ipar is lépést tartott. A nagyobb kémiai ismereteket kívánó nedves aranyozás  már az újkor találmánya. Ha a megtisztított alpakkából, fehérbádogból, rezített vasból, rézből, rézötvényből készített tárgyat higított arany-klorid oldatába vagy ennek és ketted szénsavas kálinak forró keverékébe mártjuk, ezután leöblítjük, megszárítjuk és végül fényezzük, arany csapadékot kap.

 Az aranyéterbe (arany klorid és kénéter keveréke) mártott vagy ezzel ecsetelt acélárukra enyhe hevítéskor lehellet vékonyságú aranyhártya rakódik. A nedves aranyozásokat a gyakorlatból teljesen kiszorította a galván A, melyet 1805-ben Brugnatelli talált fel és De la Rive, Ruolz, Elkington, Roseleur meg Christofle tökéletesítették.

Szólj hozzá!

Címkék: festmény ajándék restaurálás keretezés rézkarc

A bejegyzés trackback címe:

https://wwwfestmeny-rezkarccom.blog.hu/api/trackback/id/tr591178327

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása