Pasztell képek, a pasztell technika titkai
A pasztell képek titkai
Bizonyára Ön is érezte már azt az érzést, amikor belépett egy elegáns irodába, kiállító terembe, hogy életre kelnek a színek, a képek.
Ekkor Ön a pasztell képek, a technika, az egyedi alkotások nyújtotta varázslatos élményét élhette át.
A pasztell
Miből készül, hogyan készül a pasztell kép?
A kép anyaga a pasztell pigment porból és kötőanyagból áll.
Természetesen sok, titkos összetevő alkotja ezeket a festékeket, melyeket szinte minden művész saját elképzeléseinek megfelelően változtatott az évszázadok során.
A pasztellt először a francia grafikában alkalmazták a XVIII. század elején. Kezdetben a krétához hasonlóan használták, aprólékosan kidolgozva a rajz felületét.
Ezt váltotta föl a szénrajz technikája, de még ekkor is a tónus maradt a kép uralkodó eleme.
A 19. század második felében aztán a hangsúly eltolódott a színekre, és festői hatású pasztellképek születtek.
Az így kezelt pasztell puha, lágyan egymásra mosódó, hamvas színfoltjaival valóban átmenetet jelent a grafika és a festészet között.
A pasztell rudacskákat festékporból állítják elő minimális kötőanyag hozzáadásával. A tónusfokozatokat fekete és fehér festékpor adagolásával érik el.
A pasztellkészlet sok darabból áll, mert a színeket nem szoktuk átfedéssel keverni, hanem valamennyi színfoltot a megfelelő árnyalatú kréta használatával rakunk föl.
A pasztell technika művészi hatása a durvább felületű papíron mutatkozik meg igazán.
A pasztellképeket is rögzítenünk kell, de az erre szolgáló rögzítőszerek többé-kevésbé sötétítik a rajzot, vagy megváltoztatják felülethatását.
A pasztell újabb változatait: a viaszpasztellt és az olajpasztellt nem kell fixálni, de az ezekkel készült képek színei már nem bársonyosak, hanem tüzesebbek.
Amennyiben az olajpasztellal készült rajzunkat terpentinbe mártott ecsettel utólag átdolgozzuk, akkor a színek feloldódva egymásba moshatók, s az olajfestményhez hasonló művet kapunk.
Magyar festők közül Brocky, Barabás, Rippl-Rónai, Nagy István, Egry voltak a legjelesebb művelői a pasztell technikának.
A www.festmeny-rezkarc.com webgaléria kiemelt, exclusíve ajánlatában Forster Jakab pasztell képei szerepelnek.