Festmény,tempera festékkel-festmények az ókortól napjainkig
A tempera technika, ami nélkül nem fejlődhetett volna a festészet.
A temperát már az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak is ismerték, ám használata csak a bizánci korban terjedt el széles körben.
Tulajdonképpen ettől kezdve kizárólag temperával festettek, mindaddig, amíg ki nem alakult az olajtechnika a XV. század végére.
Eredetileg a tempera szót mindazokra a színezékekre használták, melyeket "temperáltak", azaz kevertek s így festésre alkalmassá tettek.
A kazein-tempera, vagy más néven "túrófesték" készítésekor a pigment (színpor: általában finom szemcséjű kő-, fém zúzalék) anyagot tehéntúróval keverik, teszik festékké.
Ez a festék igen gyorsan szárad, tompa felületben köt meg, ezért nehéz vele finom tónusokat, színeket keverni, viszont spatulával vagy festőkéssel nagyvonalúbb foltok alakíthatók ki vele.
A valódi tempera tojással vagy tojásfehérjével kevert pigment, s ez a festés során vízzel hígítható. Olyan gyorsan szárad, hogy ez a festői technika alig tér el a rajztól. Előszeretettel alkalmazták középkori és kora-reneszánsz művészek.
Temperafestményeket gipsz és enyv keverékével, gessoalapozással alapoztak, ebben a vakító fehér alaprétegben rejlik a kép belső fényének titka.
A gessoalapozást több rétegben vitték fel a jól kiszáradt fatáblára, s az utolsó réteget zománc simaságúra csiszolták. Erre a rétegre rajzolták elő szénnel a vázlatot.
Temperafestéskor mindig világos alapra kerülnek a színek, a formákat érzékeltető monokróm (egyszínű) elő-rajz elkészítése után, egyes helyeire zöld aláfestés került, ez megfelelő semleges alapot biztosított a testszín árnyalatainak megfestéséhez.
A tempera túl gyorsan szárad ahhoz, hogy az ecsetnyomokat el lehessen tűntetni, ám a temperaképeknek pont ebben rejlik a jellegzetes varázsa.
Temperafestésre a hosszú szőrű sörte- és hajecsetek alkalmasabbak. Száradás közben a színek világosodnak, s teljes száradás után fénytelenek.
Ez a fénytelen, könnyű színhatás a temperaképek fő jellegzetessége. Gyorsan száradó átlátszatlan felületet ad (a freskóhoz hasonlóan). Színei ugyan fedik egymást, de utólagos javításra, keverésre nemigen van lehetőség.
A múlt század kiváló festői: Derkovits, Szőnyi,M.C.P újból előszeretettel alkalmazták a tempera technikát.
A www.festmeny-rezkarc.com webgaléria a fiatal tehetségek közül Dénes Attila Ferenc festő munkáit ajánlja az Ön figyelmébe!
Tempera képek, tempera festmények a www.kepkereskedo.hu webgaléria kínálatából!